The University of Wolverhampton

Board of Governors

The Board of Governors is responsible for the oversight of the University's activities; the effective and efficient use of resources and the safeguarding of assets.

Are you interested in becoming a governor? Please see our invitation to prospective governors.

A determination of membership numbers was last undertaken on 22nd July 2014. A maximum of 21 governors (12 independent members, one Vice-Chancellor, two Academic Board nominees, two student members, two staff members and two co-opted members) was approved. The current membership of the Board of Governors is as follows (membership of committees and terms of office are included):

Independent members

GovernorTerm of office Committee membership
Ms C Burgher 30th November 2015

-

Prof M Chambers 30th November 2013 Finance & General Purpose Committee
Ms P Clark 31st November 2016 Audit Committee
Ms K Copestake 31st July 2015

Audit Committee

Nominations Committee

Equality and Diversity Committee

Ms K Gee MBE

(Deputy Chair)

31st March 2015

Board of Governors (Deputy Chair)

Finance & General Purpose Committee

Nominations Committee

Remuneration Committee

Director of one of more subsidiary companies

Equality & Diversity Committee (Chair)

Dr J Johnson 31st July 2015

Finance & General Purpose Committee

Student Affairs Committee

Remuneration Committe

Nominations Committee

Equality & Diversity Committee

Mr M Priddy 31st July 2016 Audit Committee
Mr B Reid OBE 31st March 2016 Finance & General Purpose Committee

Dr S Walford

 (Chair)

30th November 2015

Board of Governors (Chair)

Finance & General Purpose Committee

Nominations Committee

Remuneration Committee

Governors Academies Advisory Group

 

Co-opted members

GovernorTerm of officeCommittee membership
Cllr K Sahota 31st July 2015

Audit Committee (Chair)

Governors Academies Advisory Group

Equality & Diversity Committee

Professor G Nicholls  27th March 2017  -

 

Staff Governors

Governor Term of office Committee membership
Dr A Byrne (elected representative of teaching staff) 31st July 2015  -
Rev E Wynn MBE (elected representative of non-teaching staff) 31st July 2015 -

 

Vice-Chancellor

GovernorTerm of officeCommittee membership
Prof G Layer For term of office

Finance & General Purpose Committee

Equality and Diversity Committee

Nominations Committee

Director of one of more subsidiary companies

Governors Academies Advisory Group

 

Academic Board Nominees

GovernorTerm of officeCommittee membership
To be appointed -  -

To be appointed

-  -

 

Student Nominee Members

GovernorTerm of officeCommittee membership
Ms Z Harrison (President of the Students' Union) 30th June 2015 -
Ms S Garcha (Students' Union) - biography to follow 30th June 2015 -

 

Clerk to the Board

Clerk
Mrs H Lloyd Wildman

 

Members of the Board may be contacted in writing, c/o Office of the University Registrar & Secretary, University of Wolverhampton, Wulfruna Street, Wolverhampton, WV1 1LY or via ours@wlv.ac.uk This is also the address to use if you wish to communicate with the Governors in their capacity as charity trustees.

 

Page last updated: 29/10/2014